Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας και τους εκπαιδευτικούς του

το σχολείο μας

Το σχολείο μας βρίσκεται στο Δενδροπόταμο Μενεμένης, στην πιο υποβαθμισμένη περιοχή της  Θεσσαλονίκης, από πλευράς αναπτυξιακών δομών. Από το 2000 έχει χαρακτηριστεί “Διαπολιτισμικό” λόγω της σύνθεσης του μαθητικού πληθυσμού. Στην πλειονότητά τους οι μαθητές μας είναι Ρομά και Παλιννοστούντες. Οι υπόλοιποι είναι γηγενείς, των οποίων η οικονομιΔρόμος του συνοικισμούκή κατάσταση βρίσκεται  κάτω από τα όρια της φτώχειας, αγγίζοντας, πολλές φορές, την απόλυτη εξαθλίωση. Οι συνθήκες διαβίωσης μεγάλου αριθμού παιδιών είναι εξαιρετικά δύσκολες, καθώς ζουν ακόμη και σε παράγκες. Οι γονείς των περισσότερων παιδιών είναι αναλφάβητοι και δεν μπορούν να βοηθήσουν στην προσπάθεια εκπαίδευσής τους. Πολλά παιδιά, μάλιστα, αναγκάζονται να εργαστούν, προκειμένου να ενισχύσουν το οικογενειακό εισόδημα.  Κατά συνέπεια, η φοίτησή τους στο σχολείο είναι ελλιπής, ενώ συχνά παρατηρείται το φαινόμενο παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας να φοιτούν σε μικρότερες τάξεις.
Το κτίριο στο οποίο, αρχικά, στεγαζότΤο γυμναστήριοαν το σχολείο μας ανήκε στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Μενεμένης. Ήταν σε κακή κατάσταση, με περιορισμένη υλικοτεχνική υποδομή, η οποία δυσχέραινε την εύρυθμη λειτουργία του. Το νέο κτίριο χτίστηκε το 2013 επί δημαρχίας του κ. Λαζάρου Κυρίζογλου και εγκαινιάστηκε στις 21 Οκτωβρίου 2013 από τον οικουμενικό πατριάρχη κ.κ Βαρθολομαίο.
Έχοντας λύσει το σοβαρό κτιριακό πρόβλημα που είχαμε, προσπαθούμε να δημιουργήσουμε  εξωτερικά, αλλά κυρίως εσωτερικά κίνητρα στους μαθητές μας, προκειμένου να Θεατρικό δρώμενο εξασφαλίσουμε την εγγραφή, καθώς και την συστηματική φοίτησή τους στο σχολείο. Πιο συγκεκριμένα, οργανώνουμε τη μαθησιακή διαδικασία εφαρμόζοντας καινοτόμες μεθόδους και διαφοροποιημένα εκπαιδευτικά προγράμματα τα οποία είναι προσαρμοσμένα στις ιδιαίτερες ανάγκες των μαθητών, σεβόμενοι, πάντα, τον ατομικό ρυθμό μάθησης και προσαρμογής. Με  τον τρόπο αυτόν ελπίζουμε σε καλύτερα επίπεδα πρόληψης της σχολικής αποτυχίας και στη μείωση του λειτουργικού αναλφαβητισμού, που μαστίζει την περιοχή.

Sed non mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris in erat justo.

Some Cool Facts

Numbers Speak For Themselves

Satisfied Clients
Years of Experience
Completed Projects

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

We Love Nature

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae.

It Is a Gift

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa.

Excepteur Sint Occaecat Cupidatat Non Proident, Sunt In Culpa Qui Officia Deserunt Mollit.

Click Edit Button To Change This Text Lorem Ipsum Dolor